Jak koronavirus proměnil svatby?

Pavel Prokeš

Jak koronavirus proměnil svatby?

Je to rok, co koronavirus vystrčil své růžky a ukázal, že s jeho přítomností by měli počítat také nastávající novomanželé. Na začátku své existence promluvil především do data svatby a bez lítosti rušil jednu veselku za druhou. Následně změnil zasedací pořádek, seškrtal seznam hostů a ukázal na nový trend jménem mikro svatby.

Kde jsou ty časy, kdy nevěsty chystaly velké svatby pro sto pozvaných hostů a největší vrásky jim dělalo to, že kapela nedorazí včas. Loňský rok ukázal, že ani svatby nejsou vůči koronaviru imunní, a tak je na samotných snoubencích, jak se ke svatbě v době koronavirové postaví. Někteří svatbu odsunuli o měsíc a věřili, že v květnu už covid-19 opustí naše hranice, jiní seškrtali seznam hostů na povolený počet a oddali se za zcela jiných podmínek než plánovali. Po první vlně koronaviru si sice mnoho snoubenců oddechlo, avšak koronavirového strašáka ze své hlavy nevyhnalo. A tak se pandemie koronaviru více či méně obtiskla na volbě pozvánek, svatebních dekoracích, místě obřadu i samotném typu svatby.

Přípravy – nepřípravy

Ať už jste se vdávala před dvěma lety, nebo před deseti, jistě nám dáte za pravdu, že při plánování svatby hraje důležitou roli přesná organizace. Veškeré služby jsou domluvené na jedno datum, v ideálním případě na konkrétní čas, a přes rychlé posuny nebo změny nejede vlak. Doba koronavirová ale ukázala, že plánování na konkrétní datum se nevyplácí. Vládní opatření i situace kolem covidu-19 je nepředvídatelná, a tak nikdy nemáte jistotu, že se plánovaná svatba opravdu uskuteční. Situaci se naštěstí přizpůsobily i svatební salóny, fotografové, kameramani, kapely nebo djové, kteří nevyžadují storno poplatek, a naopak jsou velmi benevolentní k případným změnám.

Také snoubenci přišli na to, že svatba ve vysněné datum nemusí klapnout, a tak začali experimentovat se svatebním oznámením bez data, případně s datem, které lze z pozvánky jednoduše odstřihnout. Velký boom zažívají i mikro svatby, tedy malé svatby jenom se svědky, případně s několika vyvolenými. I když v posledních letech nevěsty holdovaly spíše opulentním svatbám, musí se nechat, že intimní obřad má své výhody a v lecčem může příjemně překvapit. Ruku na srdce, malá svatba je také finančně velmi nenákladná, což obzvláště v této době mnoho snoubenců kvituje.

(Ne)přítomní hosté

Pravděpodobně nejnepříjemnější záležitostí je seškrtávání seznamu hostů. Bohužel, právě v době koronavirové muselo mnoho nastávajících k tomuto neoblíbenému kroku přistoupit a škrtnout jména svých přátel nebo blízkých lidí. I když tento krok nebyl jednoduchý, mnoho nevěst a ženichů se s ním vypořádalo s grácií. Nebylo nic výjimečného, že obřad byl v živém čase streamován lidem, kteří se nemohli svatby zúčastnit. Případně snoubenci rozesílali speciální svatební boxy, které měly nepřítomné hosty naladit na svatební vlnu a dopřát jim alespoň částečný pocit, že jsou součástí velkého veselí. Ve svatebních boxech nechyběly svatební koláčky, malá lahvička šampaňského nebo třeba svíčka s datem svatby. 

Namísto holubic roušky a dezinfekce

„Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Tohle heslo bylo nedílnou součástí loňského roku, a kdybychom slovo rouška vyměnili za respirátor, pak jde o nadčasové heslo. I nevěsty a ženiši si byli vědomi, že během svatby a svatebního veselí je sociální kontakt téměř nevyhnutelný. Rouškyrespirátory nebo dezinfekční gely se staly nedílnou součástí každé svatby, a bylo jenom na fantazii a kreativitě nastávajících novomanželů, jakým způsobem tyto hygienické pomůcky začlenili do plánované svatební dekorace. Někteří se rozhodli zainvestovat a přelepit dezinfekční gely vlastní etiketou s motivy svatby, jiní umístili před vstupem na svatbu „korona koutek“, ve kterém nechyběly zmiňované roušky či rozprašovací dezinfekce. Na některých veselkách se svatebčané mohli těšit také z originálně ušitých roušek, které byly vyrobeny pouze pro tento výjimečný den.

Zdroj: https://www.marianne.cz/clanek/jak-koronavirus-promenil-svatby Alžběta Rybářová